TÜRKİYE'NİN SESİ RADYOSU

Y-2015 ÇANAKKALE RUHU

Yapım Yılı: 2015
Süre: 55'
Sunucular: BURAK DEMİR, ANDY BOYNS, CÜNEYT GÜNDOĞDU
Yapımcı: HAZIRLAYAN ; ÖZKAN OZAN - YAĞMUR NAZİK , SENARYO : ŞİRİN SÜMER
Program Ekibi: HAZIRLAYAN: ÖZAKAN OZAN ,YAĞMUR NAZİK - SENARYO : ŞİRİN SÜMER - KURGU : MELDA ALPAY - MÜZİK : BORA ATEŞYAKAN
Konu:

"MEHMETÇİK"İN GÖZÜNDEN BAKAN BİR BELGESEL!

İNSAN ODAKLI BİR BELGESEL!

MEHMETÇİK, TORUNLARINA ÇANAKKALE'Yİ ANLATIYOR!

Çanakkale Destanı tarih kitaplarından çıkıyor; ezberler bozuluyor. Çanakkale Ruhu belgesinde, Çanakkale Zaferi'ni tarihe kanıyla yazdıran Mehmetçik konuşuyor. Hamasetin içinde anonimleştirilerek kaybolan, görünmez hale gelen Mehmetçik, ilk kez yaşayan, nefes alan, seven, ağlayan, gerçek, yaşayan, adı olan bir insan olarak bu belgeselde karşımıza çıkıyor.

TRT-1 Koordinatörlüğü, Çanakkale Zaferi'nin 100.yılında böyle bir belgesele imza atarak, Çanakkale ruhunun tekrar canlandırılmasında ve yeni Türkiye için yeniden bir nefes olmasına büyük katkı sunuyor. Anadolu'nun her yerinden, her köşesinden vatan savunması için, sırrına çok zor vakıf olunacak bir istekle gelen gençlerin gösterdiği bir olma hali, bugün de bizlere ışık oluyor.

Ayrıca canlandırmaların da yapıldığı belgesel çekimleri boyunca, dedelerinin kanı üzerinde kuruyan gerçek savaş kıyafetlerini giyen bugünün Mehmetçikleri, 100 yıl öncesinin gözünden baktılar Geliyobu'ya.

Mehmetçik'in torunları, Mehmetçik'in bedeniyle harman olmuş, hala Mehmetçik kemiklerinin toprağın üzerine çıktığı siperlerde yattı, günlerce yürüdü, onların yediklerini yedi, onlar gibi baktı yıldızlı gecelere, onlar gibi gülüp onlar gibi ağladı. Ölümle nasıl kucaklaşılır anlamaya çalıştı...